Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
MHP YE KARDEŞ PARTİ Mİ GELİYOR
Basında Türk Hareketi
2017-08-14 14:50

MHP YE KARDEŞ PARTİ Mİ GELİYOR

11 Ekim 2015 Pazar günü, Türk Hareketi ilk istişare toplantısını 40 kişi ile Ankara’da yaptı. Bu toplantıda partileşme süreci ile ilgili bir karar verilmesi bekleniyordu. Alınan kararlara baktığımızda, partileşme süreci için biraz daha bekleyeceğimiz görülmektedir. Yazarımız Mustafa Toygar, Türk Hareketi’nin istişare toplantısından sonra, Hareketin Başkanı; Emekli Kurmay Albay, BBP eski genel başkan yardımcısı Atila Şimşek ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

  (HABER PLATOSU - ÖZEL) (MUSTAFA TOYGAR)

11 Ekim 2015 Pazar günü, Türk Hareketi ilk istişare toplantısını 40 kişi ile Ankara’da yaptı.  Bu toplantıda partileşme süreci ile ilgili bir karar verilmesi bekleniyordu. Alınan kararlara bakıldığında partileşme süreci için biraz daha bekleyeceğimiz görülüyor. 

Yazarımız Mustafa Toygar, Türk Hareketi’nin istişare toplantısından sonra, Hareketin Başkanı; Emekli Kurmay Albay, BBP’eski genel başkan yardımcısı Atila Şimşek ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

   

     Mustafa Toygar: Atila Başkanım biraz kendinizden bahseder misiniz?

     Atila Şimşek: 1948 yılında Ankara’da doğdum. İlkokulu bitirdikten sonra Selimiye Askeri Ortaokulu sınavlarına girerek kazandım. Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulundan mezun oldum.

    Topçu subayı olarak Batarya Komutanlığı yaptım. 1977 yılında Harp Akademilerine girerek, 1979 senesinde Kurmay Yüzbaşı olarak mezun oldum.

    Piyade Alayı Harekât Subaylığı, Tank Tabur Komutanlığı yaptıktan sonra 3ncü Ordu Komutanlığına atandım. İstihbarat Başkanlığı görevini yürütürken kendi isteğim ile 1992 yılında emekli oldum.

    1992 yılında MHP Genel Başkanı Rahmetli Alpaslan Türkeş’in çağrısı ile MHP’ye üye oldum. Aynı yıl Alpaslan Türkeş tarafından Türk Kurultaylarında görev almam istendi. 1993- 1996 yılları arasında 4 Türk Kurultayını birlikte yapma mutluluğunu yaşadım. Vefatı üzerine yapılan Genel Kurulda Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı Genel Sekreterliğine seçildim. 1997- 2001 yılları arasında da 5 Türk Kurultayı icra etme mutluluğunu yaşadım.

    Kısaca Mançurya’da yaşayan Şato Türklerinden, Moğolistan’daki Hoton Türklerine, Kafkasya’daki Kara budaklara, Litvanya’daki Karaim Türklerine kadar dünyanın dört köşesine dağılmış bütün Türkleri tanıma fırsatını buldum.

    2004 yılında Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun daveti üzerine BBP’ de 4 yıl Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüm.

    Bu yıl başlarında (Nisan 2015) üç arkadaşımızla birlikte Türk Hareketini sanal ortamda kurduk. Üye sayımız kısa zamanda 6 bini geçince ve arkadaşlarımızın isteği üzerine kurumsallaşma (Vakıf/Dernek) yoluna gitmeye çalışıyoruz.

 

     Mustafa Toygar: Türk Hareketine neden ihtiyaç duydunuz.

    Atila Şimşek: Türkiye’nin son 10 yılda iç ve dış olaylardan çektiği çilelerin tahammül edilmez bir hal aldığını hepimiz biliyoruz.

    İç siyasette Türkiye Cumhuriyetini temellerine dinamitler konurken, dış siyasette komşularla sıfır sorundan nerelere geldiğimizin hepimiz farkındayız.

    Atatürk Türkiye’sine özlem duyuyoruz.

    Bu özlemimizi biraz olsun gerçekleştirebilmemiz için “Türk Hareketi” adlı bir grup kurarak faaliyete geçtik.

    Özellikle;

    Son yıllarda kendilerini aydın zanneden kişilerin “Türk diye bir ırk yoktur”,  “Yunanlılarla savaş olmamıştır”, “ İki ayyaş” gibi sözleri ile “Andımızı” ve “TC” ibarelerini kaldırma çabaları, Ulu önder Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm Diyene” sözünü çekiştirmeleri ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti anayasasından “ Türk” sözünü çıkartacaklarına dair vaatleri sabrın sonuna getirmiştir.

    Dış politikada yapılan komşularımızla sıfır sorundan bugün geldiğimiz nokta bizi derinden yaralamaktadır.

    Sadece oy almaya yönelik olmadığını düşündüğümüz her türlü ilimden ve gerçekten uzak söylenen bu sözleri geçersiz kılmak ve dış politikada Türkiye’nin hak ettiği yeri almasını sağlamak amacıyla kurduğumuz “Türk Hareketi” adlı gurubumuz çığ gibi büyümüş, tarihi, siyasi, sosyal ve kültürel, ekonomik, dini vb. konularda halkımızı aydınlatmaya başlamıştır.

    Bu bilgilendirme ve aydınlatma çeşitli toplantılarla yapıldığı gibi sanal ortamda da devam etmiştir ve etmektedir.

    Bu bilgilendirmede özellikle;

    1. Türk vatanı ve milletinin ebedi varlığını ve yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen Türkiye Cumhuriyeti anayasasının gösterdiği yolda yürünmüş ve yürünmeye devam etmektedir.

    2. Türkiye Cumhuriyetinin ebedi varlığı, refahı, manevi mutluluğu ile çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması için katkıda bulunmaya çalışılmıştır.

    3. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olduğunu savunmaktan bir adım geri atılmamıştır.

    4. Tarihimiz, Milli Kültürümüz, Örf ve Adetlerimiz, Medeniyetimiz ve Hukuk Düzenimiz hakkında aydınlatma yapmaya gereken önem gösterilmeye çalışılmıştır.

    5. Özellikle dünyanın çok geniş bölgelerine dağılmış olan Türkleri, Bağımsız ve Özerk Türk Devletlerini tanıtmak amacımız ortaya koyulmuştur.

    Bu çalışmalarımız sonucunda çığ gibi büyüyen ve büyümeye devam eden “Türk Hareketi”, Türkiye Cumhuriyetini siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda karanlık sorunların beklediği bilinci içerisinde 100’den fazla üyesinin katıldığı bir toplantıda bu konuları ele almıştır.

    11 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yapılan toplantıda aşağıdaki kararları alarak, azimle ve her türlü engelleri aşarak uygulama alanına sokmaya söz vermiştir.

    * Türk Hareketinin siyasi, ilmi, kültürel, ekonomik ve eğitim gibi konularda fikir üretmek, projeler hazırlamak ve bunları icra etmek için il ve ilçe çapında teşkilatlanmaya gidecektir.

    * Bu teşkilatlanmanın anayasamızın değişmez ilk dört maddesini korumaya yönelik olduğu kadar, Türkiye Cumhuriyetini ilelebet yaşatma ve yüceltme görevi olan Türk çocuklarını ve Türk gençliğini eğitmeye yönelik olacaktır.

    * Dünya’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan Türk Toplulukları, Özerk Türk Bölgeleri, Özerk Türk Devletleri ve Bağımsız Türk Cumhuriyetleri ile ilişkiler kurularak başta eğitim olmak üzere diğer konularda işbirliğine önem verilecek ve Türk Birliğinin kurulması için gerekli fikri ve fiili altyapı hazırlanması çalışmalarına önem verilecektir.

     Mustafa Toygar: Türk Hareketinin ilkeleri nelerdir?

     Atila Şimşek: Türk Hareketinin temel ilkelerini bir solukta sayalım.

        a. Tam Bağımsızlık.

        b. Bölünmez Bütünlük.

        c. Güçlü Türkiye.

        d. Demokrasi.

        e. Laiklik.

        f. İnanç ve Vicdan Hürriyeti.

        g. Hukukun Üstünlüğü.

        h. İnsan ve İnsan haklarına Saygı.

        i. Milli Kimlik İçerisinde Çağdaşlaşma.

        j. Ezmeyen ve Ezdirmeyen Ekonomik Düzen

        k. Dilde, Fikirde, İşde Birlik.

        l. Çevrenin Korunması.

 

 

       Mustafa Toygar: Türk Hareketi ne zaman kuruldu, niçin bugün istişare toplantısı yaptınız. Alınan kararlar nelerdir?

       Atila Şimşek:   Daha önce bahsettiğim gibi, Türk Hareketini biz Nisan 2015 sonlarında sanal ortamda kurduk. Kısa sürede o kadar kabul gördük ki, bunu gerçek ortamda kurumsallaştırmaya götürmek istedik. Onun için de bugün İstişare toplantısı yaptık.

    Aşağıda belirtilen alınan kararlarda da göreceğiniz gibi siyasallaşma değil, vakıf veya dernek olma ön plana çıktı.

    Türk Hareketi İstişare toplantısında aşağıdaki kararlar alınmıştır. Vatana millete hayırlı olur inşallah.

 

    1. Türkiye Cumhuriyeti içinde bulunduğumuz günlerde ekonomik, siyasi, eğitim ve güvenlik açısından çok zor günler geçirmektedir.

    Ülkenin bütün kaynakları satılmış veya yabancılara kiralanmış, halk köprü, yol, havaalanı gibi ölü yatırımlarla aldatılmakta, üretime yönelik hiçbir faaliyette bulunulmamaktadır.

    Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizdeki terör olayları başkent Ankara’ya kadar sızma cesaretini göstermektedir.

    Son günlerde Rusya Federasyonu ve Çin’in katıldığı Suriye karmaşası, çözülmez bir yumağa dönüşerek her an Türkiye’yi içerisine alacak bir girdaba dönüşmektedir.

    Bütün bu karanlık tabloya rağmen idare edenler ve halk nedeni anlaşılmayan bir özgüven ile dünyaya çeki-düzen vermeye devam etmektedir.

    2. Mevcut siyasi partiler bu olaylara çözüm bulmakta ve uygulamada zorlanmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelecek Türk’ün özlediği bir Türkçü Partiye de ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir.

    3. Ancak ülkemizin içerisinde bulunduğu durum, ülkedeki parti enflasyonu ve Türkçü/Türk Milliyetçisi ve Turancı partilerin fazlalığı nedenleri ile Türk Hareketi siyasallaşma yoluna gitmeyi uygun bulmamaktadır.

    4. Türk Hareketi siyasi, kültürel, ekonomik, eğitim vb. konularda kurumsallaşma (Dernek/Vakıf) kararı almıştır. Ortak noktamız Türkçülüktür.

    5. Bu karar ile birlikte ülke çapında il ve İlçelerde teşkilatlanmaya başlayacaktır.

    6. Bu teşkilatlanma anayasamızın ilk dört maddesini korumaya yönelik olduğu kadar, Türkiye Cumhuriyetini ilelebet yaşatma ve yüceltme görevi olan Türk Gençliğini de eğitmeye yönelik olacaktır.

    7. Türk Dünyası ile bütün iletişim hatları faaliyette olacak. Kültürel ve sosyal alanda ilişkilerin geliştirilmesine önem verilecektir.

    8. Teşkilatlanmayı, eğitim ve diğer faaliyetleri yürütmek ve koordine etmek amacıyla bir “Yönetim Kurulu”nun teşkil edilmiş ve Ankara’da faaliyet göstermesi uygun görülmüştür.

    9. Bu amaçla kurumun merkezi olarak Ankara’da bir dairenin kiralanması kararlaştırılmıştır.

    10. Türk Hareketi, üyelerini birbirleriyle tanıştırmak, üyeler arasında dayanışmayı ve güveni artırmak, fikir birliğini sağlamak amacıyla bu tür toplantılara devam etmeyi temenni etmektedir.

    Türk Hareketi üyelerine saygı ile duyurulur.

                                                                                       Türk Hareketi

                                                                                          (40 Üye)

      Mustafa Toygar: Toplantıyı niçin 40 kişi ile yaptınız bunun özel bir anlamı var mı?

      Atila Şimşek:  Evet, Türk Tarihinde 40 kişi denince Çin Sarayını basan Kürşad ve 40 çerisi geliyor. Biz toplantının biraz kalabalık olmasını ve daha çok arkadaşlarımızın fikirlerini dinlemek için 40 sayısını uygun gördük. Bu konuda kimse heyecanlanmasın.

       Mustafa Toygar: Türk Hareketinin arkasında birileri var mı?

       Atila Şimşek: Bu soruyu Azerbaycanlı bir kardeşimiz de sordu. Kendisine şaka babında kimi ABD’yi, kimi Almanya’yı, Kimi eski SSCB/ Rusya Federasyonunu alıyor, biz de değişiklik olsun diye Papua Yeni Gine’yi aldık dedim.

Başlangıçta belirttiğim gibi biz Türkçüyüz ve kimseye boyun eğmeyiz. Bu hareketin arkasında ve önünde sadece Türkçüler olacak.

        Mustafa Toygar: Türk Hareketi Partisini ne zaman görebiliriz? MHP’ye rakip parti geliyor diyebilir miyiz?

       Atila Şimşek:  En zor soru bu. Kurumsallaştırdığımız ve ülke genelinde il ve ilçelerde teşkilatlandırdığımız Türk Hareketine ülkemizin ihtiyacı olduğunu anladığımız zaman, süratle partileşebiliriz. Ülke genelinde teşkilatlanmamızın ana sebebi de bu.

    MHP’ye rakip konusuna gelince, siyasette bütün partiler birbirine rakip olduğunu biliyoruz. Ancak sizin sorunuzu anlıyorum. İki ekibin birbirine rakip olması için aynı branşta olması gerekir. Örneğin Futbol takımları gibi. Siyasi partilerde ise bu ideolojilerle belirlenir. Bizim ideolojimiz ve düşüncelerimizin MHP’den farklı olduğunu düşündüğümden MHP’ye rakip olma gibi bir düşüncemiz olamaz diye değerlendiriyorum.

  Saygılarımla.

    Mustafa Toygar: Teşekür ederim, bize vakit ayırdığınız için. Size başarılar diliyorum, yolunuz açık olsun, 

 

 


Bu haber 2771 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Avrupa Birliğine benzer bir Türk Birliğinin kurulmasını onaylıyormusunuz?

Türk Hareketi Derneği-THD © 2016 |Web Sitemiz Türk Hareketine Aittir İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Espower Bilisim