Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
TÜRKÇÜLÜK
Türk Hareketi
2023-10-08 16:12

TÜRKÇÜLÜK
 
Herkese Açık ile paylaşılıyor
 
 
 
Türk Milliyetçiliğinin diğer adı Türkçülüktür.
Türk Milliyetçiliği, milletini sevmek, onu yükseltmek, tehlikelere karşı korumak ve vatanı uğruna her fedakârlığı yapmak, gerektiğinde ölümü göze almaktır.
Çok kısa tanımı ile Türk Milliyetçiliği, Türk Milleti'ni sevmektir. Ancak sadece milleti sevmek yetmez. Bizi biz yapan değerleri: dilimizi, tarihimizi, kültürümüzü, geleneklerimizi, örf ve âdetlerimizi vatanımızı, bayrağımızı, aynı soydan geldiğimiz halde Misak-ı Millî hudutlarımız dışında Adriyatik’ten Çin settine kadar uzanan topraklarda yaşayan 400 milyondan fazla Türkçe konuşan, Türk gibi yaşayan, Türk gibi soluyan asil milletin evlatlarını da sevmektir. Türk Milliyetçiliği Misak-ı Milli ile sınırlandırılamaz.
Türkçülük düşüncesi, statik değil, dinamik bir yapıya sahiptir. Bu sebeple değişmez ve klâsik bir tarif yapmak mümkün değildir.. Denilebilir ki,
Türkçülük; Türk'e has değerleri bilmek ve korumak, Türk Milleti'nin bağımsız olarak daha iyi şartlarda yaşaması için fikir üretmek, Türk Milletine yönelik sevgiyi eyleme dönüştürmektir.
Türkçü, bizi biz yapan değerleri bilecek. Bu değerleri sevecek, koruyacak ve daha geniş kitlelere sevdirecek. Kültürlü ve ahlâklı olacak. Giyimde, edebiyatta, müzikte, güzel sanatlarda, beslenme alışkanlıklarında ve hayatın her safhasında Türk gibi düşünecek ve Türk gibi yaşayacaktır.
 


Bu haber 410 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Avrupa Birliğine benzer bir Türk Birliğinin kurulmasını onaylıyormusunuz?

Türk Hareketi Derneği-THD © 2016 |Web Sitemiz Türk Hareketine Aittir İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Espower Bilisim